Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

BEN OKUYAMAM

Müşerref ALTINTAŞ

1  ÖNSÖZ
2  BEN OKUYAMAM
3  EVİMİZ
4  BAHÇEMİZ
5  İHSAN AĞABEYİMİN GÜREŞİ
6  İHSAN AĞABEYİMİN ASKERE GİDİŞİ
7  ABLAMIN DÜĞÜNÜ ve İHSAN AĞABEYİMİN ŞEHİD OLUŞU
8  İLKOKULA KAYIT OLUŞUM
9  BABAMIN ÖLÜMÜ
10  ÇOCUK İKEN YANLIŞLIKLA KARAKOLA GÖTÜRÜLÜŞÜM
11  RAMAZAN İLE İLGİLİ BİR ÇOCUKLUK ANIM
12  ÇOCUKLUĞUMDA GÖRDÜĞÜM KÖY AĞASININ EVİNİN YAŞANTISI
13  EMİNE YENGEM İLE BİR ANIMIZ
14  ENİŞTEMLE ABLAMIN ŞAKASI
15  NEŞET AĞABEYİMLERİMİN YANINA GİDİŞİM
16  BEN OKUYAMAM
17  YENGEMİN İLK DOĞUMU
18  ADALET ÜÇÖZ İLE ARKADAŞLIĞIMIZ
19  AYŞE ULUSOY İLE ARKADAŞLIĞIMIZ
20  EVLENMEM
21  AYHAN’IN İLKOKULA KAYDOLUŞU
22  ANNEMİN ÖLÜMÜ
23  ANNEMİN ANLATTIKLARI
24  ANNEMİN SİGARA İÇMESİ
25  ANNEMİN KULLANDIĞI ÖZLÜ SÖZLER
26  RAHMETLİ KAYNANAMIN GÜREŞİ
27  DAYILARIM
28  ALANYADAKİ YAZLIK EVİMİZ
29  KALP AMELİYATI OLUŞUM
30  EŞİMİN AMELİYAT OLUŞU
31  EVLATLARIMIN NİŞANLANMA VE EVLENMELERİ
 
 
< Geri | İleri >
YENGEMİN İLK DOĞUMU

 Yengem ilk çocuğuna hamileydi, Neşet ağabeyimin çok samimi arkadaşı olan ve yengemin doğumunu yaptırmayı düşünen kadın doğum uzmanının o sırada İstanbul’a tayini çıkmış. Ağabeyime “ben çocuklarımı İstanbul’a götürüp yerleştireyim, doğum yaklaşınca gelip doğumu yaptırayım” demiş. Doğum yaklaşınca kendisine haber vermişler, bir gün yengem sancılandı. Doktor geldi ve muayene ettikten sonra doğum sancısı olduğunu ve hastaneye götürmek gerektiğini söyledi. Hemen hazırlanıp hastaneye gittik, yengemi tek kişilik özel odaya yatırdılar. Beni de yanına refakatçı olarak aldılar. Doktorun odası da karşımızda idi, bir süre sonra yengemin sancısı kesildi. Bir iki gün sancısı başlasın diye beklediler, doktor sancının yeniden başlaması için ilaç verdi. Yengem ilaçları aldı ama yine sancısı gelmedi.

Bana 10–15 cm uzunluğunda iki tarafı da yassı bir alet verdiler. Bununla çocuğun kalp atışını dinle dediler. Ben bu aleti yengemin karnının üzerine koyup dinliyordum. Doktor, çocuğun kalp atışını duyup duymadığımı bana soruyordu. Sıkılmamam için beni eğlendirmeye çalışıyordu. Beni odasına alıp dans ettiriyordu. Böylece üç beş gün geçti. Son gün Cumhuriyet Bayramı idi, o akşam Cumhuriyet Bayramı balosu yapılacaktı, doktorla ağabeyim baloya gideceklerdi. Bana “Rahatsızlık artarsa hemen aşağıdaki eczaneye in kalfaya söyle o bize haber verir biz de geliriz” dediler.

Ben aletle yengemin karnını dinliyordum ama hiç tık sesi duymuyordum. Durumu oradaki ebe hanıma söyledim, hemen geldi ve dinledi. Dışarı çıktı sesizce beni yanına çağırdı, yavaşça “kızım çocuk ölmüş hemen ağabeyine haber ver” dedi. Ben eczaneye gidip kalfaya yengem çok sancılandı dedim. Kalfa haber verince doktorla ağabeyim hemen bir taksiye binip hastaneye geldiler. Yengemi bir odaya aldılar, bebeği kulaklarından kıstıran bir aletle alıp, masanın üzerine yatırmışlar. Osman Bölükbaşı’nın ablası ertesi gün geldi, çocuğun öldüğünü görünce çok üzüldü. Bu olaydan sonra yengemin iki kızı bir oğlu oldu. Kızlarını ebe yardımıyla evde doğurdu. Ağabeyimin büyük kızı Süheyla 22.5.1950 de Yozgat’ta doğdu. Doğumu yaptıran hanım (ebe) işi bitince evine gitti. Ben de süt almaya gitmiştim. Bu sırada şehrin sirenleri çalmaya başladı, eve gelince yengem bana siren seslerinin neden çaldığını sordu ben de bilemedim. O sırada ağabeyim seçim sonuçlarını dinliyormuş. Celal Bayar Reisi Cumhur seçilmiş, ben eve geldikten sonra ağabeyim de eve geldi. Bebeği kucağına aldı. Kızım Celal Bayar’la yaşıt diyerek çok sevindi.

Neşet ağabeyim, yengem, çocukları Süheyla, Necla ve Yaşar

 

Ağabeyimin Yozgat Devlet Hastanesi’ndeki mecburi hizmeti bitince, Yozgat’ın Sorgun ilçesinde eczane açtı. Burada üç sene kaldık. Necla 23.4.1952 tarihinde Sorgun’da doğdu. Doğumu yaptıran ebe hanım o gün bayram törenini izlemeye gidecekmiş, onun için acele etti, doğumu yaptırdıktan sonra beklemeden evine gitti.

 

O dönemlerde ağabeyim Boğazlıyan’daki eczacının oradan ayrılacağını öğrenmiş. Gidip onunla anlaştı ve eczaneyi Boğazlıyan’a taşıdı. Böylece kendi ilçemiz olan Boğazlıyan’a geldik. Annemi ve iki ağabeyimi de köyden getirdi. Ağabeylerimi eczaneye kalfa olarak aldı. Onlara da iş imkânı sağlamış oldu ve birlikte kaldık. Ben de geçen bu sürede büyüdüm ve arkadaşlar edindim.

Neşet ağabeyimin eczanedeki resmi