Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

BEN OKUYAMAM

Müşerref ALTINTAŞ

1  ÖNSÖZ
2  BEN OKUYAMAM
3  EVİMİZ
4  BAHÇEMİZ
5  İHSAN AĞABEYİMİN GÜREŞİ
6  İHSAN AĞABEYİMİN ASKERE GİDİŞİ
7  ABLAMIN DÜĞÜNÜ ve İHSAN AĞABEYİMİN ŞEHİD OLUŞU
8  İLKOKULA KAYIT OLUŞUM
9  BABAMIN ÖLÜMÜ
10  ÇOCUK İKEN YANLIŞLIKLA KARAKOLA GÖTÜRÜLÜŞÜM
11  RAMAZAN İLE İLGİLİ BİR ÇOCUKLUK ANIM
12  ÇOCUKLUĞUMDA GÖRDÜĞÜM KÖY AĞASININ EVİNİN YAŞANTISI
13  EMİNE YENGEM İLE BİR ANIMIZ
14  ENİŞTEMLE ABLAMIN ŞAKASI
15  NEŞET AĞABEYİMLERİMİN YANINA GİDİŞİM
16  BEN OKUYAMAM
17  YENGEMİN İLK DOĞUMU
18  ADALET ÜÇÖZ İLE ARKADAŞLIĞIMIZ
19  AYŞE ULUSOY İLE ARKADAŞLIĞIMIZ
20  EVLENMEM
21  AYHAN’IN İLKOKULA KAYDOLUŞU
22  ANNEMİN ÖLÜMÜ
23  ANNEMİN ANLATTIKLARI
24  ANNEMİN SİGARA İÇMESİ
25  ANNEMİN KULLANDIĞI ÖZLÜ SÖZLER
26  RAHMETLİ KAYNANAMIN GÜREŞİ
27  DAYILARIM
28  ALANYADAKİ YAZLIK EVİMİZ
29  KALP AMELİYATI OLUŞUM
30  EŞİMİN AMELİYAT OLUŞU
31  EVLATLARIMIN NİŞANLANMA VE EVLENMELERİ
 
 
< Geri | İleri >
NEŞET AĞABEYİMLERİMİN YANINA GİDİŞİM

 Babamın ölümünden iki veya üç sene sonra Neşet ağabeyim evlenmeye karar verdi. Annem “ben oğluma ağa kızı alacağım” diyerek köyümüzün münevver ve kültürlü ağası olan eski mebus Ahmet Cevdet Taflıoğlu’nun kızı Mahinur (Ayparçası) ile nişanladı. Aynı yılın ekim ayında düğünü yapıldı, düğün bitince ağabeyim anneme “ben Müşerref’i Yozgat’a götüreceğim ama şimdi değil okullar tatil olunca ben isterim. Bu yıl son sınıfta okulunu da bitirmiş olur” dedi.

O sene öğretim yılı sonunda diploma hazırlanması için nüfus cüzdanı gerektiğinden öğretmenim Mustafa Coşkun Bey benden nüfus cüzdanımı istedi. Benim nüfus cüzdanım yoktu. Okula nüfus cüzdansız kaydolmuştum. Nüfus cüzdanını almak için beni Boğazlıyan’a götürecek kimse yoktu. Annem köyümüzün muhtarı olan Ahmet ağaya gitti “senin Boğazlıyan’da işlerin olur, giderken şu çocuğu da götür, nüfus cüzdanını çıkarttır” dedi. Bir iki gün sonra muhtar Ahmet ağa Boğazlıyan’a götürmek üzere beni çağırttı. Ertesi sabah annem beni hazırladı. Atların çektiği üzeri kapalı yanları açık yaylı denen çok süslü at arabasına bindik. Boğazlıyan’a varınca nüfus idaresine vardık. Kapıyı açıp içeri girince nüfus memuru hemen yerinden kalktı hoş geldin diyerek Ahmet ağayı kucakladı. Biraz sohbet ettikten sonra Ahmet ağa, memura hitaben “ benim biraz işlerim var. Sen bu çocuğun nüfus cüzdanını hazırla ver” dedi ve işlerini yapmaya gitti. Ben orada oturdum nüfus memuru nüfus cüzdanımı hazırladı bana verdi. İşimiz bitince Ahmet ağa geldi, tekrar yaylı arabaya binip köyümüze geldik.

Ertesi gün mektebe gidip nüfus cüzdanımı öğretmenime verdim. Öğretmenim diplomamı hazırladı, bana verdi. Haziran ayı gelince Neşet ağabeyimden yanına gitmemi isteyen bir mektup geldi. Bir gün annemle birlikte hazırlandık trenle Fakıllı’dan Yerköy’e oradan da otobüsle Yozgat’a gittik. Annem bir iki gün sonra Bektaşlı’ya döndü. Ben Yozgat’ta yengem ve ağabeyimle kaldım.