Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri |
YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ

Yonca Üretimi
Yonca, her yıl yeniden ekilmeyen uzun ömürlü bir bitkidir.Bir defa ekilip yetiştirildikten  sonra uzun yıllar ürün verir. Sık sulama gerektirdiğinden köyün sulanabilen tarlalarında az miktarda ekilirdi. Yoncanın hem hayvan yemi olarak otundan, hem de ticari getiri sağlayan tohumundan yararlanılır. Otundan yararlanılmak istenirse yaz boyunca üç defa biçilir. Her biçimde alınan yonca otu sap kağnısı ile taşınarak dam üstüne  düzgün bir yığın yapılır. Bu yığına otluk denir. Kışa kadar dam üstünde bekletilir ve kışın hayvanlara yedirilir. Yonca otu diğer otlardan farklı olarak hem besleyici  ve hem de hayvanlar tarafından sevilerek yenir.

Yoncanın tohumundan yararlanılmak istenirse, ot olarak bir defa biçilir. Ondan sonra tekrar büyüyüp tohum verinceye kadar bekletilir. Buna tohuma bırakmak denir. Tohumu yetişip olgunlaşınca sonbaharda biçilir. Sap kağnısı ile harman yerine taşınır. Düvenle sürülüp tığ yapıldıktan sonra rüzgarda savrularak sarı renkli ve oldukça ufak tohumu alınır.Elenip temizlendikten sonra çuvala doldurularak eve taşınır. Samanı (buna kes denir) samanlığa taşınarak hayvanlara yedirilir. Yonca samanı da otu gibi besleyicidir.

Tohumu alıcı tüccarlara (Bektaşlı’ya daha çok Kayserili tüccarlar gelirdi) satılarak paraya çevrilir. Yonca tohumu ilaç sanayinde kullanılmak üzere ilaç üreten firmalara aktarılır.

Çemen Üretimi
Çemen sulanabilen tarlalarda yetiştirilen otsu bir bitkidir. İlkbaharda ekilir ve yaz sonunda biçilir. Harman yerine taşınıp harman yapıldıktan sonra düvenle sürülür ve tığ haline getirilir. Savrularak yoncanınkine göre daha iri olan tohumu alınır. Kalan samanı sert olduğu için genellikle yakıt olarak kullanılır. Sarıya  yakın renkteki tohumu hem suda kaynatılarak hayvanlara yedirilir. Hem de değirmende öğütülerek elde edilen çemen unu pastırma yapımında kullanılır. Pastırma yapılacak et parçaları çemen hamuru içinde bir süre bekletildikten sonra güneşte kurutularak pastırma elde edilir. Ekmeğe sürülerek yenen çemen; çemen ununa toz biber, sarımsak ve başka baharatlar katılarak yapılır. Çemen bazı evlerde özel olarak yapılır ve hazır yiyecek olarak kullanılır.

Önceki yıllarda bir iş için kasabaya giden köylüler çoğu zaman  çarşıda satılan ve en ucuz yiyecek olan çemen ekmekle yemek ihtiyaçlarını karşılarlardı.