Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
CENAZE DEFNETME

Rahatsız olan kişinin ölmek üzere olduğu anlaşılırsa cami imamı çağrılır hastanın başında dua okur. Ayrıca,  akrabalarına haber verilir. Ölümden sonra   yapılacak işlere göre yakınları arasında bir işbölümü yapılır. Ölüm gerçekleşince imam minarede  sela vererek o kişinin öldüğünü herkese duyurur.

            Cenaze, evin avlusunda veya uygun bir yerde, erkekse imam, kadınsa bu konuda beceri kazanmış bir kadın tarafından yıkanır. (Günümüzde cenazeler Belediyemize ait cenaze arabasında yıkanmakta ve mezarlığa kadar taşınmaktadır). Bir taraftan da görevlendirilen kişilerce  mezarı hazırlanır. Cenaze yıkandıktan sonra hazırlanmış olan kefene sarılır ve camiden getirilen tabuta konur. Tabut musalla taşına kadar omuzlarda taşınır. Herkes sevap kazanmak için tabuttan tutarak taşımaya yardımcı olurlar. Tabut taşınırken bir kişi ölen kişinin adını künyesini söyleyerek “Allah’ın rahmetine kavuştu, sevabına kastedenler, buyurun cenaze namazına” diye yüksek sesle seslenerek herkese duyurur. Tabut musulla taşı üzerine konur ve imam cenaze namazını kıldırır. Namaza ne kadar çok insan katılmış ise cenazenin günahı o nispette azaldığı gibi katılanların da sevap kazandıklarına inanılır. Bundan dolayı insanların çoğu cenaze olduğu zaman işlerini bırakıp namaza koşarlar. Namaz kılındıktan sonra imam cemaate hitaben: ”bu kişiyi nasıl bilirdiniz” diye sorar. Cemaat “ iyi biliriz” diye cevap verir. İmam “hakkınızı helal edin” der. Cemaat hep bir ağızdan yüksek sesle  helal olsun” der. Yine hep bir ağızdan “Allah rahmet eylesin” diyerek namaz tamamlanmış olur.

            Namaz bittikten sonra cenaze musalla taşından alınır mezarlık yakınsa yine omuzlarda, uzaksa cenaze arabası ile mezarlığa götürülür. Yakınlarından iki kişi mezarın içine iner ve oradakilerin yardımı ile cenaze tabuttan alınıp sırtı yere ve başı  batı yöne gelecek şekilde mezara konur ve yönü hafifçe kıbleye döndürülür. Üzeri önceden hazırlanmış tahtalarla ve toprakla kapatılır. Günümüzde mezarlar önceden betonla yapılarak hazırlanıyor ve üzeride beton kapakla kapatılıyor. Mezarın üzerine kürekle toprak atılırken herkes sevap kazanmak için değişerek toprak atarlar. Mezarın baş ve ayak kısmına taş dikilir. İstenirse başındaki taşın üzerine künyesi yazılır. Böylece cenaze defnetilmiş olur.

            Defin işi tamamlandıktan sonra imam mezarın başına oturur dua okur, buna telkin (talkın) denir.

            Mezarlıktan dönünce cenaze evine gelinir, baş sağlığı dilenir. Gelenlere evde hazırlanmış olan helva ikram edilir. İmam sakin bir odaya çekilir devrine oturur. Devir için verilecek paranın miktarını tespit eder. Ölenin vasiyeti varsa açıklanır. Fakir komşulara, mezar eşenlere, cenazeyi yıkayana, defin işlerinde yardımcı olanlara, cenaze sahibi tarafından devrinde tayin edilen miktarda para verilir.  

            Devir işi tamamlandıktan sonra eğer ailenin ekonomik durumu müsait ise imam başta olmak üzere orada hazır bulunanlara yemek verilir.

            İsteyen aile defin işini takip eden cuma günü camida mevlüt okutur. İsterse  52. günü hatim indirtir.

            Uzakta bulunan yakınları cenazeye gelememişlerse bir süre sonra hediyeli olarak gelirler. Ekonomik durumları yeterli  ise  yemeklik gıda maddeleri, kesilmek üzere bir koyun veya koç getirirler. Cenaze çıkan evde yemekler hazırlanır. Komşulara misafirlere ve fakirlere yemek verilir. Yanlarında getirdikleri veya orada bulunan imama ölenin ruhuna dualar okuturlar. Bu olaya Yas Alma denir.