Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
ASKER UĞURLAMA

Askerlik şubesinden, askerlik çağına gelmiş gence askere alınacağını ve askerlik şubesine başvurması gerektiğini bildiren bir yazı gelir. Bu yazıya pusula denir. Bunu alan genç için de pusulası çıkmış denir. Askerlik şubesine gittiğinde sağlık muayenesinden geçirilir. Sağlığı  yerinde görülürse teslim olacağı askeri birlik ve teslim tarihi belirlenir. O tarihe kadar eş dost ve akrabaları dolaşıp vedalaşır. Bazıları harçlık verirler. Bir yandan da bavulunu hazırlar. Bavulunda yedek çamaşır, çorap, havlu, tıraş takımı, tırnak makası, iğne iplik gibi kişisel eşyalar bulunur.

            Belirlenen günde yakınlarının refakatinde yola çıkılır. Moral vermek için arkadaşları arasında çeşitli şakalar ve espriler yapılır. Eğer birkaç genç birlikte gidiyorsa davul zurna çalınarak yolcu edilir. Ayrılış sırasında annesi ve yakınları ağlarken, kendisini götürecek vasıta gelince sarılıp öpüşürler. Araç hareket ederken ellerini sağlayarak son vedayı yollarlar. Orada kalanlar hüzün ve gurur dolu gözlerle  aracın arkasından bakarken yolunun açık olması dileğiyle yola su dökerler.…

            Askerlik çağına gelmiş her erkek vatandaşın yaptığı bu askerliğe muvazzaf askerlik denir. Birde ihtiyat askerlik vardır. Zamanında askerliğini yapmış  olanlardan, olağan üstü durumlarda tekrar askere çağrılanlara  İhtiyat  denir. Özellikle savaş tehlikesi olduğunda askerliğini zamanında yapmış ve tecrübe kazanmış belli yaş gruplarından kişiler askere alınarak ordunun gücü arttırılır. İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin her tarafından olduğu gibi  Bektaşlı’dan da birçok kişi ihtiyat asker olarak alındılar. Bir yıl kadar süren askerlik sonunda (Alman Orduları’nın Türkiye’ye saldırma tehlikesi geçince ) terhis edildiler.   

            Bektaşlı’dan 1878 Osmanlı Rus, 1912 Balkan,1914 Birinci Dünya ve 1919 Kurtuluş savaşlarına katılarak şehit ve gazi olan büyüklerimiz  vardı. Babam’dan, sadece adlarını  duyduğum Emirali ve Mehmet amcalarım Birinci Dünya Savaşı’nda Yemen’de, Çopur Hasan Balkan Savaş’ında  Uzun Köprü’de şehit olmuşlardır. Bizim aileden başka   birçok aileden de bu savaşlara katılarak şehit ve gazi olanlar olmuştur. Ancak, onların  adlarını şu anda yazabilecek durumda değilim. Eğer zamanla onların da adlarını öğrenme imkanım olursa  iftiharla onları da yazmak isterim.                                                                           Babam Osman Altıntaş ( halk şivesiyle Alövka’nın Osman) Birinci Dünya ve İstiklal Savaşı’na katılmış savaşın sonunda Gazi olarak dönmüştür. Zaman zaman katıldığı savaşlarda düşmanla nasıl mücadele ettiklerini, çektikleri sıkıntıları anlatırdı. Bu savaş sırasında birliklerini teftişe geldiğinde bizzat gördüğü Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsederken Gazi Paşa adını anar, gözleri dolar, boğuk ve hüzünlü bir sesle, “şimdi nerede!... öyle Arslan” derdi. Biz de  gurur ve heyecanla dinlerdik. O günden günümüze yıllar geçti ve bu kahramanların  tamamı  Allah’ın rahmetine kavuştular.

             

 

 

                       

 

 

 

                Asker uğurlama töreni