Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
DOĞUM ADETLERİ

Evlenen kızın oğlan doğurması için geline hazırlanan yatağa bir oğlan çocuğu koyarlar. Aile ocağının tüttürülmesi ve aile neslinin sürdürülmesi oğlan ile mümkün olduğu düşünüldüğü için doğacak çocuğun oğlan olması beklenir. 

            Kadın hamile iken beğendiği bir kimseye içtenlikle farkında olmadan bakarsa doğacak çocuğun o kişiye benzeyeceğine inanılır. Bunun için hamile kadın çirkin bir kişiye bakmak istemez.

Hamile kadının karnı topak veya sivri olursa ve yüzü güzelleşirse doğacak çocuğun oğlan, karnı yayvan olup yüzünde sivilceler çıkıp çirkinleşirse kız olacağına inanılır.

            Doğum yaklaşınca ,kadının sütünden içinde bir miktar su bulunan bir kaba sağılır. Süt kabın dibine inerse oğlan, yüzeyde kalırsa kız olacağına inanılır.

            Çocuk doğunca üçgün sonra eve imam getirilir.Çocuk İmamın kucağına verilir.Ezan okur ve çocuğun kulağına oğlansa Mustafa,kızsa Fatima adını söyler.                                            Çocuğun odasına kırk gün boyunca ailesi dışında kimse alınmaz. Kırk gün dolunca kazanda hafif ısıtılmış suya altın atılır ve çocuğun başına kevgir tutulur. Bu sudan tas ile alınıp kevgirin üzerinden dökülür. Anneye de aynı işlem yapılır. Buna kırklama denir. Bundan sonra kırkı çıkmış olur ve çocuğun odasına herkes girebilir.

            Doğumdan üçgün sonra eve imam getirilir. Çocuk imamın kucağına verilir. Ezan okur ve çocuğun kulağına oğlansa Mustafa, kızsa Fatima adını söyler.

            Çocuğun kırkı çıktıktan sonra akrabalar doğduya gelirler. Çocuğa bebe çamaşırı ve altın, anneye de elbise gibi hediyeler götürürler.

            Genellikle ilk doğan çocuklara aile büyüklerinin adı verilir. Belli günlerde doğan çocuklara da o günün adı verilir. Örneğin bayram günü doğana Bayram, arefe günü doğana erkekse Arif, kızsa Arife, kadir gecesi doğana erkekse Kadir, kızsa Kadriye, Ramazanda doğarsa Ramazan, kandil gecesi doğarsa Aziz, kızsa Azize adı verilir.

            Lohusa (yeni doğum yapmış) kadın yatakta iken hayaletler görebilir. Bu hayaletlerin zarar vereceğine inanılır. Sonuçta kadının psikolojisi bozulur, buna Albastı denir. Albasmaması için başına kırmızı kurdele bağlanır ve yalnız bırakılmaz.

            Oğlan çocuğunun büyüyünce aileye güç kazandıracağına inanılır. Onun için oğlan çocuğu olan babanın göğsü kabarır. Halk arasında söylenen “erkek adamın erkek çocuğu olur” sözü yiğitliği ifade ettiği için evde oğlan çocuğuna kızlara göre ayrı bir önem verilir..