Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:

Hayvan Vergisi: Başlangıç tarihini bilemediğimiz hayvan vergisi 1940’lı yıllarda devam ediyordu. Her ev sahibi beslediği büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının her biri için önceden belirlenmiş miktar üzerinden yıllık vergi vermek zorunda idi. Bu vergiye köyde anem veya anem vergisi denirdi. Hayvan sahiplerinden alınacak vergi miktarını belirlemek için Sayıcı adı verilen memurlar tarafından köyde hayvan sayımı yapılırdı. Köylü daha az vergi vermek için hayvanlarının sayısını az gösterirdi. Beyan ettiği miktardan fazlasını çeşitli şekillerde saklayarak sayıcıya göstermezlerdi. Sayıcıların köye geleceğini haber alınca beyan fazlası olan koyun ve keçileri tepelerin arkasında, derelerde, kuytu yerlerde ve köyün arka tarafındaki inlerde, büyükbaş hayvanları da farklı ahırlarda saklarlardı.

Sayıcılar arazide saklanan koyunları yakalamak için bazen atlı olarak kırlarda dolaşırlardı.

Kümes hayvanları ile kedi, köpek gibi bekçilik yapan hayvanlar için vergi verilmezdi.

Bununla ilgili olarak İç Anadolu illerimizden birinde olduğu söylenilen aşığıdaki fıkra anem vergisinin köylünün canına nasıl tak ettiğini göstermektedir.

Bir Not: Çorum ilinde bir vatandaş köye gelen sayıcıların ev ev dolaşarak hayvanları saydığını öğrenince ahırda bulunan eşeği saklamak için tandırlığın bir köşesine çul serip eşeği yatırmış ve üzerini  örtmüş. Sayıcılar evi ve ahırı dolaşırken orada bir yatan  görmüşler. Bu yatan kim diye sorunca; ev sahibi: “ babam, hasta da yatıyor” diyerek sayıcıyı atlatmış. Bu olay gerçek olmasa bile köylünün vergi verme konusunda çok zorlandığının mizahi bir ifadesidir. Bu mizah bazen kişiler arasında yapılan şakaların konusu olmuş. Herhangi bir konuda arkadaşına sitem için “senin yaptığını Çorumlu yapmaz” derler.

Yol Vergisi : Tren ve karayollarının yapılmasına önem verildiği yıllarda her ev reisinden yol vergisi adı ile  12 Tl. vergi alınırdı.Köylüler buna yol parası derlerdi. Bu vergi ilk bakışta az gözüksebile ozaman köylünün ekonomik durumu göz önüne alındığında önemli miktar sayılırdı. Tahsildar (vergi toplama memuru) vergi tahsilatı için köye gelip muhtar odasına konuk olunca tellal çağırtılır köylüye duyurulurdu. Vergi mükellefi olanlardan ekonomik durumu iyi olan kişiler vergilerini öderlerdi. Ancak, o sırada ödeme gücü olmayanlar tahsildarın geldiğini duymak istemezler ya da köyde olmadığını söyletirlerdi.Hatta bazen tahsildar gidinceye kadar köyü terk edenler olurdu.

Arazi Vergisi: Köylüler kendilerine ait bağ,bahçe ve tarla gibi arazilerinin vergilerini verirlerdi.Bunların vergileri oranın dekar olarak miktarına verim durumuna ,sulu veya kıraç tarla oluşuna göre önceden ilgililerce tespit edilirdi.Ve tahsildar geldiğinde ödenirdi.