Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ

Şeker Pancarı Üretimi
Yukarıda anlatıldığı gibi, önceki yıllarda köylüler,  yetiştirdiği buğdaydan unluk bulgurluk ve tohumluk ayırdıktan sonra kalan kısmını  satarak ihtiyacı olan parayı kazanmaya çalışıyordu ama bu yeterli değildi. Ancak, buğday  tarlası çok olan birkaç aile buğday satışından yeterli parayı alabiliyordu.

1950’li yıllarda Kayseri’de şeker fabrikası açılınca Bektaşlı’da da şeker pancarı ekimine başlandı. Köylüler kısa zamanda ziraat teknisyenlerinin yardımı ile pancar yetiştirmenin usulünü öğrendiler.


Şeker pancarı ekili tarlada çalışanlar


Pancar ekimi ile köylünün ekonomik durumu iyileşmeye başladı.Çünkü buğday satışından  elde edilen paraya, pancar satışından da aldığı para eklenince ihtiyaçlarını daha iyi karşılar duruma geldiler.

Sulanan (sulu) tarlası olanlar kendi tarlalarına, olmayanlar ya kiraladıkları tarlalara, ya da ortaklık yaparak başkalarının tarlalarına pancar ekiyorlardı. İşsiz bir çok insan da pancar tarlalarında ırgat olarak çalışarak para kazanmaya başladılar. Burada kadınlara da çok iş düşüyordu. Pancarın otunun alınması, seyreltilmesi ve söküldükten sonra yapraklarının kesilmesi (pürlenmesi) gibi işleri yaparak para kazanmaya çalışıyorlar ve böylece herkes emeğini değerlendiriyordu. Üretilen pancar Kayseri şeker fabrikasında işleniyor ve köylünün emeğinin karşılığı olan para toplu halde ödeniyor.


Ayçiçeği Üretimi
Önceki yıllarda sadece evde tüketilmek amacı ile bostan tarlalarında mısır, fasulye gibi sebzelerin arasında az miktarda yetiştirilen ayçiçeği de (çeşitli bölgelerde şemşamer, günebakan, aygün çiçeği v.s ile adlandırılır) şeker pancarı gibi ticari ürün olarak çok miktarda yetiştirilmeye başlandı. Ay çiçeğini genellikle sulanan tarlalarda yetiştirilmekle beraber yağmurun bol olduğu yıllarda toprağı uygun kıraç tarlalarda da yetiştirenler oldu. Ay çiçeği yetiştirilmesi bir çok insana yeni iş imkanı yarattı. Tarlanın ekime hazırlanması ve ekiminden sonra, tarlada yetişen yabancı otların temizlenmesi, çapalanması, yetiştikten sonra başlarının kesilerek toplanması ve çırpılarak tanenin ayrılması gibi işleri yapanlara da bir gelir sağladı.     Hasadından sonra bazı kişilerce köylüden satın alınarak  yağ fabrikalarına satıldı. Zamanla bu iş yaygınlaşarak gelişti ve köyden yerli tüccarlar yetişti. Hem bunlar hem de yetiştiriciler para kazandı. Buna bağlı olarak köylünün ekonomik durumunda azda olsa iyileşme görüldü. 
Ay çiçeğinin başı kesildikten sonra kalan sap kısmı   odun olarak soba ve ocaklarda yakmak için kullanımaktadır