Anasayfa | Kitaplar : Bir Ömrün Hikayesi | Dünden Bugüne Bektaşlı - Rasim ALTINTAŞ   Ben Okuyamam - Müşerref ALTINTAŞ   | info@rasimaltintas.com
 
 
 
 İletişim Bilgileri
 Eposta info@rasimaltintas.com
 

DÜNDEN BUGÜNE BEKTAŞLI

Rasim ALTINTAŞ

1  KAPAK
2  YAZARIN ÖZEÇMİŞİ
3  ÖNSÖZ
4  İLİMİZ, İLÇEMİZ,KÖYÜMÜZ
5  BEKTAŞLI KÖYÜMÜZ (BELDEMİZ)
6  KURULUŞU VE TARİHÇESİ
7  KONUMU
8  YAPILAŞMA DURUMU
9  DEMOGRAFİK YAPISI
10  OKULLAŞMA DURUMU
11  SİYASİ EĞİLİMİ
12  YÖNETİMİ
13  EVLERDE YAŞAM KOŞULLARI
14  AYDINLANMA ARAÇLARI
15  İÇME SUYU VE TEMİZLİK
16  KILIK KIYAFET DURUMU
17  ÖRGÜ VE DOKUMA İŞLERİ
18  TARIMSAL ÜRETİM VE EKONOMİK DURUM
19  BUĞDAYDAN ÜRETİLENLER
20  ŞEKER PANCARI VE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ
21  YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ
22  SEBZE ÜRETİMİ
23  ÜZÜM VE PEKMEZ ÜRETİMİ
24  HAYVANCILIK
25  HAYVANLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ
26  HAYVANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER
27  SÜTTEN ÜRETİLENLER
28  KÖYLÜNÜN ÖDEDİĞİ VERGİLER:
29  YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ
30  YEMEK PİŞİRME
31  YEMEK SERVİS ARAÇLARI
32  KIŞLIK ERZAKIN HAZIRLANMASI
33  SOSYAL KURUMLARIMIZ
34  BAYRAMLAR
35  GELENEKLERİMİZ
36  DOĞUM ADETLERİ
37  SÜNNET ADETLERİ
38  ASKER UĞURLAMA
39  CENAZE DEFNETME
40  HALK ARASINDAKİ YANLIŞ İNANIŞLAR
41  SÖZLÜ EDEBİYATIMIZ
42  ATA SÖZLERİ
43  ÇEVREDE SÖYLENEN SÖZLER:
44  DEYİMLER
45  BİLMECELER
46  TEKERLEMELER
47  MANİLER
48  TÜRKÜLER
49  ÇEVRESEL FIKRALAR
50  ÇOCUK OYUNLARI
 
 
< Geri | İleri >
KONUMU

KONUMU

Bektaşlı, İl bazında bakıldığında Yozgat''ın güneyinde ve kısa yoldan 90 km uzağındadır. İdari yönden Yozgat’a bağlı olmakla beraber Kayseri''ye daha yakındır. Doğu-batı istikametinde uzanan Boğazlıyan-Yenifakılı karayolu üzerinde ve Boğazlıyan''a 15 Yenifakılı''ya 6 km uzaklıktadır.  Yenifakılı, Haydarpaşa’dan Kars’a kadar uzanan tren yolu üzerinde olduğu  için her merkeze kış ve yaz ulaşım mümkündür.

Bektaşlı, güneye bakan az eğimli bir arazi parçası üzerine kurulmuş olup yapıların kapladığı alan bir kilometrekare civarındadır. Etrafı; Yeşilhisar (Kıvrıl), Çepni, Tekke (Sırçalı Tekke), Yamaçlı (Salep), Yeni Fakılı, Eskiören, Fehimli ve Çokumağıl (Esentepe) köyleri ile çevrilmiştir. Komşu köylerin sınırlarına kadar uzanan, tarım alanı ve otlak olarak kullanılan  arazisinin tamamı çeşitli adlarla anılan tepelerle düzlüklerden oluşmuştur. Bektaşlı’nın arazisi; doğusundan   başlamak üzere; Kızılbayır, Okkalık, Dağyolu, Çayınağzı, Kızılağıl, Çatal, Tepeyol, Kurucaova,  Kuzeydoğusunda; Arapaliyurdu, Sırçalı, MercimekTepesi, Üçpınar, Çamasa ,Kuzeyinde; İğdecik, Say, Akpınar, Karaçalı, Tuztaşı, Derindere Güneybatısında; Yanıklı, Kağnıessiği, Ahmetoğlu’nun Dölek, Güneyinde; Ekinlik, Satılmış, Altıntepesi, Güneydoğusunda; Kayalıdere, Killik, Sulanan  Arazinin doğusunda; Çayırlık, Bendinbaşı, Boyalık, Batısında; Yavşanlık, Onmazlık, Çorak gibi adlarla anılan bölgelerden oluşmaktadır.

Bektaşlı’yı çevreleyen tepeler genellikle çıplak olmakla beraber tarım yapılmayan kısımlarda büyük ve özellikle küçükbaş hayvanların otlamasına elverişli bitkiler yetişir. Arazinin çok büyük bölümü (son yıllarda tamamı) sulama olanağından yoksundur. Buralarda kuru tarım yapılır ve genellikle tahıl (Buğday, arpa, çavdar vs.) yetiştirilir. Sulanabilen kısımlarda da son yıllara kadar az miktarda mevsimlik sebze ile şeker pancarı, ay çiçeği gibi sanayi ürünleri yetiştirilirdi. Buralar köyün önünden geçen Öz’ün (çay) üzerine kurulan bentler yolu ile sulanırdı.

Köyün çevresi bozkır  olmasına karşın içindeki mahalle çeşmeleri ile sulanan az miktardaki bahçelerde sebze yetiştirilirdi. Ayrıca, arklar boyunca çok seyrek olarak söğüt ağaçları mevcuttu. Ancak, günümüzde kuraklığın devam etmesine bağlı olarak çeşme sularında gitgide azalma olduğu gibi, suyun Belediye tarafından demir borularla evlere verilmesi ve  Öz’ün suyunun da yok oluşundan dolayı köy yeşilliğini kaybetmiş, birçok ürünün yetiştirilmesi olanağı kalmamıştır.  Bu gelişmelerin sonucu olarak, ilerdeki bölümlerde anlatılan tarım ürünlerinden sürekli sulanması gerekenlerin birçoğu artık yetiştirilememektedir. Buna rağmen Bektaşlı’yı bir bütün olarak tanıyabilmek için geçmişi ile birlikte ele almakta yarar görülmüştür.

Bektaşlı, iklim bakımından İç Anadolu steplerinin özelliklerini taşır, genellikle kışın kar, ilkbaharda yağmur yağar,  kışı soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer.       

Benim çocukluk dönemimde kışlar daha zorlu geçerdi. Özellikle şubat ayında kar çok yağardı. Büyüklerimiz “karakış (aralık) karada, zemheri  (ocak) arada, gücük (şubat) devenin kuyruğunda” diyerek yağan kar miktarını belirtirlerdi.. Kar çok yağarsa o yıl mahsülün bol olacağını söylelerdi.Kar berekettir derlerdi. Mart ayı gelince de “mart martlar tavuk yumurtlar” derlerdi. Bu söz havaların ısınmaya başladığını ifade ederdi.. 
Bektaşlı’nın genel görünümü – 2007